zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Analiza dzienna Forex – najważniejsze wydarzenia. Wall street utrzymuje wzrosty, a w Europie optymistyczne nastroje na rynkach

Czerwiec 11, 2018

Amerykańskie indeksy zaczęły tydzien wypełnionymi lekkimi wzrostami na giełdzie. Ewidentny wzrost przeważa na giełdach w Europie, na czele z włoskim FTSE MIB, który zalicza wzrosty już o ponad 3% . Euro umacnia się do dolara, a opłacalność na bazowych rynkach napawają optymizmem.

DJI ( Dow Jones Industrial ) wzrósł o 0,03 %, choć indeks przejściowo utrzymywał się nieznacznie pod minimum . S&P 500 zyskuje 0,18 proc., a Nasdaq zwyżkuje o 0,12 proc.

Euro Stoxx 50 rośnie o 0,96 %., FTSE 100 zalicza wzrosty o 0,81 %, CAC 40 zwyżkuje o 0,48 %, a DAX zyskuje 0,55 %.

Jeden z głównych indeksów giełdy w Mediolanie FTSE MIB rośnie o ok. 3,5 proc., a euro zyskiwało do dolara nawet 0,3 % (do 1,181) po tym, jak minister finansów Włoch potwierdził, że jego kraj nie zamierza „porzucić” euro.

„Nie tylko nie chcemy porzucić euro. Będziemy działać w ten sposób, by nie powstały okoliczności, które mogłyby wzniecić dyskusję o naszej obecności w strefie euro” – powiedział  w wywiadzie dla Corriere della Sera.

Dodał, że jego rząd zamierza ograniczyć zadłużenie państwa.

Wypowiedź polityka wsparła również włoski dług. Rentowność tamtejszych 10-latek spada w poniedziałek o 29 pb do 2,85 proc. Włoska 2-latka umacnia o ok. 60 pb.

Obniżenie kursu EUR/USD. Protekcjonalne zachowanie prezydenta USA

W poniedziałek prognozy kursu obniżyły się na EUR/USD na koniec 2018 r. do 1,20 z 1,25, z uwagi na spowolnienie wzrostu w eurolandzie i problemy polityczne Włoch. Ich zdaniem, bardziej restrykcyjna polityka monetarna EBC przyczyni się do wzrostu EUR/USD do 1,23 w II kw. 2019 r.

Spada wycena franka szwajcarskiego – EUR/CHF zwyżkuje o 0,3 proc. do 1,162. W niedzielę Szwajcarzy odrzucili w referendum pomysł wprowadzenia pieniądza państwowego (Vollgeld), który zmieniłby fundamenty funkcjonowania systemu bankowego.

Obawy o dalsze losy NAFTA i relacje z USA ciążą kanadyjskiemu dolarowi – USD/CAD rośnie o 0,45 proc. do 1,299.

Prezydent USA Donald Trump postawił w sobotę pod znakiem zapytania dalszą współpracę z sojusznikami z formatu G7, odmawiając uznania już uzgodnionego (w tym przez USA) wspólnego komunikatu po spotkaniu grupy.

W poniedziałek nad ranem Trump w serii tweetów ponownie wyraził swój sprzeciw wobec polityki handlowej partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.

Ropa – prognozy bez zmian

Notowania ropy naftowej pozostają w poniedziałek bez większych zmian. W centrum uwagi rynku wciąż pozostają spekulacje o zwiększeniu przez OPEC+ podaży surowca, co mogła już uczynić Rosja.

Baryłka WTI w dostawach na lipiec w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,9 USD, po zwyżce o 0,2 proc. i spadku w ubiegłym tygodniu o 0,1 proc.

Brent w dostawach na sierpień w Londynie tanieje o 0,2 %. do 76,3 USD za baryłkę vs. -0,4 %. w poprzednim tygodniu.

Notowania surowca utrzymują się od początku czerwca w okolicach 2 miesięcznych minimów, jednak nie przeszkadza to amerykańskim producentom łupkowym we wchodzeniu na rynek – liczba czynnych szybów w USA wzrosła w ub. tygodniu o 1 do 862 i jest najwyższa od marca 2015 r

Ranking brokerów
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
Notowania rynkowe od TradingView
Poradnik
inwestora
pobierz
Kalendarz ekonomiczny od TradingView