zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Co to jest ICO?

ICO (Initial Coin Offering) jest nowoczesną metodą finasowania społecznościowego (crowdfundingu), polega ona na zbieraniu kapitału przez startupy przy pomocy kryptowalut.

Chcąc rozpocząć przygodę z ICO należy zacząć od „whitepaper” – jest to swojego rodzaju biznes plan, przypomina on prospekt emisyjny w przypadku akcji. W whitepaper możemy znaleźć m. in. tzw. roadmap, gdzie będziemy mogli zapoznać się ze szczegółowym schematem przyszłych działań firmy, które to realizowane etapowo w określonym czasie powinny doprowadzić do osiągnięcia założonego celu biznesowego. W ostatnim czasie dodatkowo bardzo częstą i dobrą praktyką jest przedstawianie team’u stojącego za ICO, w ten sposób możemy poznać osoby uczestniczące w wybranym projekcie.

Jak działa ICO

Masz pomysł na biznes ale nie posiadasz środków aby go zrealizować. W tej chwili do gry wkracza ICO – pomysłodawca emituje tokeny, aby zebrać środki z ich sprzedaży w celu realizacji swojego pomysłu. Największe ICO potrafią zebrać fundusze na własne projekty liczone w milionach dolarów.

Pierwsze ICO dotyczyło kryptowaluty Mastercoin i miało miejsce w lipcu 2013 roku. Podczas kolejnego ważnego ICO, które dotyczyło Ethereum, twórcy projektu zebrali w ciągu zaledwie 12 godzin, aż 2,3 mln dolarów – sprzedaż ta odbywała się w 2014 roku.

Po zakończeniu sprzedaży tokenów emitent/pomysłodawca w większości przypadków posiada już środki niezbędne do rozpoczęcia/rozwijania swojego pomysłu. Czasem jednak okazuje się że ICO było zwykłym oszustwem i po zakończeniu sprzedaży firma nie realizuje założonego planu tylko stoi w miejscu.

Kluczową rolę w ICO odgrywa marketing. Produkt (ICO) na większości stron jest „ładnie opakowany” a twórcy projektów prześcigają się we wróżeniu niebagatelnych zysków dla swoich inwestorów. Coraz ważniejszym dlatego staje się przygotowanie rozbudowanych opisów technicznych, zbudowanie dobrego, wartego zaufania zespołu pracującego nad wybranym projektem a także przedstawienie inwestorom szczegółowości projektu.

W tej chwili ilość startupów decydujących się na finansowanie za pomocą ICO sukcesywnie wzrasta, w 2017 roku zakończonych ICO było 435 a suma zebrana podczas tych wszystkich projektów to ponad 5,6 miliarda dolarów. Średnio na projekt przypadło po ponad 12 milionów dolarów.  Większość tokenów ICO oparte jest na technologii Ethereum.

Po co kupować ICO

Tokeny w które zainwestujemy swoje środki, pomagając tym samym sfinansować rozwój wybranego projektu, mogą przynieść nam w przyszłości wymierne korzyści. Docelowo większość tokenów powinna trafić na giełdę, na której będziemy mieli możliwość handlowania i zarabiania na naszych tokenach.

Listing na giełdzie to nie taka prosta sprawa, gdyż większość giełd wprowadziło rygorystyczne kryteria, które musi spełnić token aby zostać zalistowany na wybranej platformie. Dlatego też tak ważne w dzisiejszych czasach jest zapoznanie się z pełną dokumentacją (whitepaper) opublikowaną przez właściciela projektu.

Regulacje prawne

W większości krajów, w tym także w Polsce nie ma na razie żadnych przepisów regulujących działalność ICO. Stany Zjednoczone a w ślad za nimi jeszcze kilka państw uznały, że ICO mają strukturę przybliżoną do papierów wartościowych i powinno podlegać takim samym regulacjom.

ICO z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularne i tak jak cały rynek kryptowalut rozwija się bardzo prężnie, przez co regulacje nie nadążają za tym rozwojem. Dlatego też  zanim zdecydujemy się na inwestowanie w ICO należy mieć świadomość, że prawdopodobnie duża część startupów oferujących tokeny upadnie,w taki sam sposób jak upada duża ilość startupów finansowanych tradycyjnymi metodami. Czasami jednak firma oferująca ICO posiada już działający produkt / usługę a ICO realizowane jest w celu zwiększenia ekspansji i w dobie braku regulacji inwestowanie w takie ICO może być bezpieczniejsze dla początkujących inwestorów.

BitBay

BitBay - jedna z największych europejskich giełd kryptowalut została utworzona w 2014 roku. BitBay umożliwia handel 9 kryptowalutami w tym między innymi bitcoinem oraz ethereum.

Inwestuj w kryptowaluty
Ranking brokerów
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
IQ Option

IQ Option to broker, który w tej chwili ma najwiecej do zaoferowania dla swoich inwestorów na rynku opcji binarnych, Forex oraz CFD. Darmowe konto demo, najnowocześniejszą platformę inwestycyjną, a także jeden z najniższych depozytów na rynku – 10$, to tylko niektóre z ogromnych zalet IQ Option.

otwórz darmowe konto
Admiral Markets

Admiral Markets to jeden z najlepszych brokerów na rynku. Do dyspozycji oddaje nam 5 różnych platform handlowych, 3 rodzaje rachunków inwestycyjnych, wąskie spready i niskie prowizje. Każdy inwestor otrzymuje łącznie ponad 120 instrumentach finansowych. Bezpieczeństwo depozytów gwarantuje licencja FCA oraz nieskazitelna opinia pośród inwestorów na całym świecie.

otwórz darmowe konto
Dukascopy

Dukascopy to jeden z najpopularniejszych brokerów ECN online na świecie. Broker ten świadczy swoje usługi dla klientów prywatnych jak i instytucjonalnych, Dukascopy jest regulowany przez wiele instytucji na całym świecie. Na tle konkurencji broker ten wyróżnia się swoją uczciowścią oraz tworzeniem korzystnych warunków dla swoich inwestorów przez najwyższy poziom wsparcia.

otwórz darmowe konto
Notowania rynkowe od TradingView