zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Ile można zarobić na ICO?

Ile można zarobić na ICO – jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań wsród początkujących inwestorów. Ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie, w najlepszych przypadkach inwestorzy byli w stanie zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy procent w przeciągu kilku lat, część ICO nie rozwija się, gdyż developerzy nie potrafią wywiązać się z postawionych sobie celów a inne okazują się zwykłym oszustwem mającym na celu jedynie wyciągnięcie środków od inwestorów. Pomimo takich czy innych zagrożeń wynikających w bardzo dużej mierze z braku regulacji ICO, coraz większa ilość inwestorów decyduje się inwestować swoje środki w nowo powstające projekty mnożące się jak grzyby po deszczu. Czy warto jednak inwestować w ICO i ile można na tym zarobić?

2018 rok będzie rokiem ICO? 

Wielu uważało, że 2017 rok przerósł największe oczekiwania całego świata ICO. Po pierwszym kwartale 2018 roku wiemy już, że 2017 rok był dopiero rozgrzewką. W przeciągu całego 2017 roku ICO zebrały ponad 5,6 miliarda dolarów i dla wielu była to już astronomiczna kwota zainwestowanych pieniędzy. Tymczasem w ciągu zaledwie 3 pierwszych miesięcy 2018 roku, suma ta została przekroczona, tak w ciągu zaledwie 90 pierwszych dni 2018 roku ICO zebrały ponad 6,4 miliarda dolarów. Jeżeli tak trend zostanie utrzymany to 2018 rok może zakończyć się z wynikiem przekraczającym 25 miliardów dolarów zainwestowanych w ICO.

Czy na ICO można zarobić?

Inwestowanie w ICO to nie to samo co inwestowanie w istniejące już kryptowaluty. Decydując się na zakup kryptowaluty, która jest juz od jakiegoś czasu na rynku narażamy się na dużo mniejsze ryzyko. Mogliśmy zapoznać się z informacjami jak dana kryptowaluta / token reaguje na zmiany na rynku, poznaliśmy też w mniejszym lub większym stopniu twórców i developerów i wiemy jak efektywnie pracują nad ich rozwojem.

Dużo większe ryzyko podczas inwestowania w tokeny ICO spowodowane jest brakiem wiedzy, a w zasadzie ograniczeniami naszej wiedzy na temat wybranego projektu, do tego co jesteśmy się w stanie dowiedzieć z whitepaper. Głównym problemem whitepaper jest to, że w dokumencie tym może się pojawić dosłownie wszystko i nie mamy żadnej pewności że zostanie kiedykolwiek zrealizowane. Dodać do tego wszystkiego należy to, że cześć whitepaper napisana jest językiem technicznym i wtedy dochodzimy do sytuacji gdzie przeciętny inwestor nie do końca jest świadomy w co tak na prawdę inwestuje.

Można powiedzieć, ze inwestowanie w ICO opiera się w znacznym stopniu na wierze w wybrany projekt. Jak za chwilę się przekonamy na bazie raportu stworzonego przez Hugo Benedettiego oraz Leona Kostovetskyego z Boston Collage wiara ta zostaje bardzo często sowicie wynagrodzona.

Statystyczne ICO

Średnio ICO zbiera około 12 milionów dolarów. Pamiętać należy jednak o kilku ogromnych ICO (Filecoin czy Telegram), które zebrały dużą część z całej puli. Dlatego też mediana dla ICO w 2017 roku zbliżała się do 4 milionów dolarów. Porównując te dane do danych z początku roku 2018 możemy zauważyć, że liczby te podwoiły się co oznacza coraz większe zainteresowanie inwestorów ICO.

Zwroty z inwestycji w ICO

Źródło: Benedetti, Kostovetsky (2018)

Powyższy wykres to naszym zdaniem najciekawszy wykres jaki możemy znaleźć w opublikowanym raporcie. Widzimy na nim zysk z zakupu tokenu z ICO po tym jak token został zaindeksowany na giełdzie (linia niebieska), zwrot z indexu tokenów (średnia ważona wszystkich tokenów) oraz zwrot z inwestycji w Bitcoina. Jak możemy zauważyć,  w przeciągu 250 dni po zakupie tokenu, który został zalistowany na giełdzie, inwestorzy zyskują około 800%. W przypadku indexu jest to 450 % a samego Bitcoina 300 %. Powyższy wykres tylko utwierdza nas w przekonaniu, że ryzyko się opłaca.

BitBay

BitBay - jedna z największych europejskich giełd kryptowalut została utworzona w 2014 roku. BitBay umożliwia handel 9 kryptowalutami w tym między innymi bitcoinem oraz ethereum.

Inwestuj w kryptowaluty
Ranking brokerów
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
IQ Option

IQ Option to broker, który w tej chwili ma najwiecej do zaoferowania dla swoich inwestorów na rynku opcji binarnych, Forex oraz CFD. Darmowe konto demo, najnowocześniejszą platformę inwestycyjną, a także jeden z najniższych depozytów na rynku – 10$, to tylko niektóre z ogromnych zalet IQ Option.

otwórz darmowe konto
Admiral Markets

Admiral Markets to jeden z najlepszych brokerów na rynku. Do dyspozycji oddaje nam 5 różnych platform handlowych, 3 rodzaje rachunków inwestycyjnych, wąskie spready i niskie prowizje. Każdy inwestor otrzymuje łącznie ponad 120 instrumentach finansowych. Bezpieczeństwo depozytów gwarantuje licencja FCA oraz nieskazitelna opinia pośród inwestorów na całym świecie.

otwórz darmowe konto
Dukascopy

Dukascopy to jeden z najpopularniejszych brokerów ECN online na świecie. Broker ten świadczy swoje usługi dla klientów prywatnych jak i instytucjonalnych, Dukascopy jest regulowany przez wiele instytucji na całym świecie. Na tle konkurencji broker ten wyróżnia się swoją uczciowścią oraz tworzeniem korzystnych warunków dla swoich inwestorów przez najwyższy poziom wsparcia.

otwórz darmowe konto
Notowania rynkowe od TradingView