zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Jak uniknąć oszustwa w świecie Bitcoina

Czerwiec 12, 2018

Uwaga na fałszywe ogłoszenia

W dobie internetu gdzie tak  popularne stały się szeroko propagowane reklamy internetowe z podchwytliwymi hasłami marketingowymi, należy zwracać szczególną uwagę na to czy nie są one skonstruowane tak, by wymusić od nas nasze prywatne dane, takie jak: imię i nazwisko, nr pesel czy nawet nr konta.  Często w mediach społecznościowych możemy zauważyć zalewające nas reklamy z hasłami ” Kupuj taniej kryptowaluty. Oszczędź nawet do 10% na jednej transakcji”. Jest to nieuczciwa praktyka marketingowa, która z reguły doprowadza do tego, że potencjalny klient traci swoje pieniądze poprzez zakup czegoś – co tak naprawdę nie istnieje.

Drugą, popularną formą oszustwa w internecie, która może przechwycić Twoje prywatne dane są niezabezpieczone witryny internetowe. Z reguły można je rozpoznać po dodatkowym oznaczeniu ostrzegawczym.  Jeśli odwiedzamy jakąkolwiek witrynę wymiany krypto, nasza uwaga powinna być zwrócona w kierunku rodzaju zabezpieczenia strony odpowiednim protokołem takim jak choćby   HTTPS, a nie HTTP.  HTTPS Oznacza to, że ruch sieciowy jest szyfrowany i zabezpieczony.  Przeglądarka wtedy weryfikuje ważność certyfikatu bezpieczeństwa używanego przez odwiedzaną stronę, a także siłę zaszyfrowania, by upewnić się że twoja prywatność jest odpowiednio chroniona.

Kolejnym sposobem na oszustwo i wyłudzenie pieniędzy czy danych , są fałszywe wymiany, które oferują sprzedaż BTC dla portfeli PayPal. Na takich stronach znajdziemy formularz internetowy, w którym możesz wpisać adres e-mail i kwotę do sprzedania. Po przesłaniu go, otrzymasz kod QR do wysłania swojego BTC. To jedna z częstszych praktyk i powinniśmy bardzo na nią uważać ponieważ pieniądze nigdy do nas nie dotrą.

Większość z tych fałszywych ofert  wymian jest dostępna ” tu i teraz” czyli zostają wyświetlone krótkotrwale, a potem szybko znikają by następnie ponownie pojawić  się jednak już z inną nazwą domeny. By mieć pewność, że wybieramy  prawdziwą giełdę Bitcoin, należy odwiedzać zweryfikowane giełdy kryptowalut posiadającą wszelkie regulacje , aby uniknąć nieprzyjemności z tytułu wyłudzenia pieniędzy.

Fałszywe portfele BTC

Wykrywanie fałszywych portfeli bitcoinowych jest nieco trudniejsze, ponieważ portfele dotyczą przede wszystkim przechowywania bitcoinów, a nie kupowania lub sprzedawania ich. Wirtualny portfel ma mniej wspólnego z pieniędzmi niż z oprogramowaniem, z którego można korzystać. Zwykle fałszywe portfele Bitcoin są formą złośliwego oprogramowania, które infekuje komputer w celu kradzieży haseł lub innych poufnych danych. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie, wyżej wymienionego już połączenia zweryfikowanego protokołem HTTPS.

Warto teź weryfikować gdy coś wydaje nam się podejrzane. Często mniejsze pseudo- giełdy Krypto mają łudzące logo lub interfejs strony podobny do wiodących platform na rynku. Dobrą praktyką jest poproszenie swoich znajomych, o pomoc , jeśli wcześniej któryś z nich korzystał już z portfela.

Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie witryny pod kątem złośliwego oprogramowania. Witryny takie jak VirusTotal są bardzo dobrym i wiarygodnym źródłem do sprawdzania, czy pliki zawierają np : wirusy. By uniknąć oszustw i mieć pewność, że otrzymujemy prawdziwy portfel Bitcoin, upewniajmy się co do źródła.

 

Phishing – wyłudzanie informacji

Jest to bardzo częste oszustwo. Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań.

Zazwyczaj phisherzy kontaktują się z potencjalnym klientem za pośrednictwem poczty e-mail lub fałszywej reklamy internetowej. Efektem końcowym jest omyłkowo udanie się do ich witryny i otrzymanie złośliwego oprogramowania lub utrata bitcoina poprzez fałszywą sprzedaż lub wymianę.

Podczas czytania e-maili powinniśmy uważać, aby nie dać się wplątać w nieuczciwą praktykę. Często możemy otrzymywać wiadomości e-mail z portfela lub wymiany, której już używamy. Specjaliści od nieuczciwego pozyskiwania danych w tym naszych meili, mogą wysyłać do nas nieskończenie dużą ilość takich wiadomości po to by każdy potencjalny klient mógł udostępnić im przez nie uwagę swoje poufne dane poprzez kliknięcie w dołączone tam linki czy załączniki. Dlatego jeśli widzimy coś takiego – najlepiej bezpośrednio zalogować się  lub wejść na daną stronę poprzez nową kartę, wpisując adres ręcznie bez dopisywania dalszej części adresu następującej po nazwie portalu widocznego w wiadomości elektronicznej w nasze skrzynce meilowej. Jeśli pojawiają się wciąż wątpliwości najlepiej wtedy zweryfikować taką sytuację bezpośrednio podczas kontaktu z biurem obsługi danego portalu czy giełdy. Najlepiej jest też nie odwiedzać sponsorowanych treści reklamowych w wynikach wyszukiwania i ręcznie wpisać prawdziwy adres witryny bezpośrednio w przeglądarce.

Cloud Mining

Może to być nieco trudne, ponieważ nie wszystkie operacje wyszukiwania w chmurze są oszustwami. Niektóre z nich są całkowicie zgodne z prawem, jednak wiele z nich to oszustwa, więc najlepiej jest ostrzec ludzi (zwłaszcza nowicjuszy), aby uważali przy wyszukiwaniu w chmurze.

Dla niedoinformowanych, górnictwo w chmurze jest miejscem wydobywania, gdzie ludzie gromadzą swoje wspólne fundusze , aby wypożyczyć sprzęt kopiący Bitcoina. W przypadku legalnych operacji działa to i może przynosić zyski. W przypadku oszustw zwroty mogą być niskie lub nieistniejące. Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej jest zaufać swoim instynktom i zaczerpnąć opinii na oficjalnych forach dotyczących rynku kryptowalut.

BitBay

BitBay - jedna z największych europejskich giełd kryptowalut została utworzona w 2014 roku. BitBay umożliwia handel 9 kryptowalutami w tym między innymi bitcoinem oraz ethereum.

Inwestuj w kryptowaluty
Ranking brokerów
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
IQ Option

IQ Option to broker, który w tej chwili ma najwiecej do zaoferowania dla swoich inwestorów na rynku opcji binarnych, Forex oraz CFD. Darmowe konto demo, najnowocześniejszą platformę inwestycyjną, a także jeden z najniższych depozytów na rynku – 10$, to tylko niektóre z ogromnych zalet IQ Option.

otwórz darmowe konto
Admiral Markets

Admiral Markets to jeden z najlepszych brokerów na rynku. Do dyspozycji oddaje nam 5 różnych platform handlowych, 3 rodzaje rachunków inwestycyjnych, wąskie spready i niskie prowizje. Każdy inwestor otrzymuje łącznie ponad 120 instrumentach finansowych. Bezpieczeństwo depozytów gwarantuje licencja FCA oraz nieskazitelna opinia pośród inwestorów na całym świecie.

otwórz darmowe konto
Dukascopy

Dukascopy to jeden z najpopularniejszych brokerów ECN online na świecie. Broker ten świadczy swoje usługi dla klientów prywatnych jak i instytucjonalnych, Dukascopy jest regulowany przez wiele instytucji na całym świecie. Na tle konkurencji broker ten wyróżnia się swoją uczciowścią oraz tworzeniem korzystnych warunków dla swoich inwestorów przez najwyższy poziom wsparcia.

otwórz darmowe konto
Notowania rynkowe od TradingView