zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Technologiczni giganci: Facebook, Google, Amazon, a podatek CIT

Czerwiec 14, 2018

Jak podaje minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Faceebok nie zapłacił za rok ubiegły ani lata poprzednie podatku CIT.

Jak mówiła przed majową wizytą szefa Facebooka – Marka Zuckerberga  w Europejskim Parlamencie: „ Mam nadzieję, że polscy europosłowie zadadzą pytanie dotyczące tego, dlaczego Facebook w Polsce nie zapłacił ani złotówki CIT-u w poprzednim roku (…) Jest to pewnie pytanie zadawane przez wiele jurysdykcji podatkowych w Europie. Myślę, że jest czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających z europejskich danych, świadczących usługi dla klientów w Europie”

Szef Facebooka podczas spotkania oświadczył jednak, że spółka zawsze płaci podatki we wszystkich krajach, w których działa.

Podczas majowego spotkania  w Europarlamencie nie padło jednak pytanie o Polskę. Również sam Facebook do tej pory nie odpowiedział na prośby i  komentarz w  sprawie rozliczeń w Polsce.

o jakiej kwocie mowa, ile Rząd Polski straci jeśli podatek CIT nie zostanie uregulowany przez Facebooka?

Przedstawimy to na przykładzie zarobków  na innych spółkach działających na terenie Polski.

Z danych fiskusa wynika:

CIT zapłacony przez Goggle Polska: 2014 rok 5,5 mln złotych,2015 rok 8,5 mln złotych, 2016 rok12 mln złotych

CIT zapłacony przez Amazon: 2014 rok 5,5 mln złotych, 2015 13,1 mln złotych, 2016 15,8 mln złotych

Biorąc pod uwagę dwa powyższe przykłady, jeśli Faccebok nie ureguluje zaległego podatku CIT  będą to dla Polski to kilkumilionowe straty.

Komisja Europejska jednak szykuje zmiany i ma się zabrać za podatki firm działających  przede wszystkim internetowo, ponieważ podatki tych spółek obecnie są dużo niższe w porównaniu z podatkami z innych branż.

Według marcowej propozycji Komisji Europejskiej, stawka podatku ma zostać podniesiona do 3% od całości przychodów firmy, które w skali globalnej osiągają dochód ze sprzedaży internetowej roczne przychody na poziomie 750 mln euro, a w skali Unii Europejskiej w wysokości 50 mln euro.

BitBay

BitBay - jedna z największych europejskich giełd kryptowalut została utworzona w 2014 roku. BitBay umożliwia handel 9 kryptowalutami w tym między innymi bitcoinem oraz ethereum.

Inwestuj w kryptowaluty
Ranking brokerów
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
IQ Option

IQ Option to broker, który w tej chwili ma najwiecej do zaoferowania dla swoich inwestorów na rynku opcji binarnych, Forex oraz CFD. Darmowe konto demo, najnowocześniejszą platformę inwestycyjną, a także jeden z najniższych depozytów na rynku – 10$, to tylko niektóre z ogromnych zalet IQ Option.

otwórz darmowe konto
Admiral Markets

Admiral Markets to jeden z najlepszych brokerów na rynku. Do dyspozycji oddaje nam 5 różnych platform handlowych, 3 rodzaje rachunków inwestycyjnych, wąskie spready i niskie prowizje. Każdy inwestor otrzymuje łącznie ponad 120 instrumentach finansowych. Bezpieczeństwo depozytów gwarantuje licencja FCA oraz nieskazitelna opinia pośród inwestorów na całym świecie.

otwórz darmowe konto
Dukascopy

Dukascopy to jeden z najpopularniejszych brokerów ECN online na świecie. Broker ten świadczy swoje usługi dla klientów prywatnych jak i instytucjonalnych, Dukascopy jest regulowany przez wiele instytucji na całym świecie. Na tle konkurencji broker ten wyróżnia się swoją uczciowścią oraz tworzeniem korzystnych warunków dla swoich inwestorów przez najwyższy poziom wsparcia.

otwórz darmowe konto
Notowania rynkowe od TradingView