zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Spadki na Wall Street, reakcją na decyzję Donalda Trumpa

Czerwiec 16, 2018

Na Amerykańskim rynku nie ma powodów do świętowania. Notowania na giełdach w piątek drastycznie spadły w odpowiedzi na decyzję Donalda Trumpa, prezydenta USA dotyczącej nałożenia nowych, wyższych ceł na towary i usługi Chin. Choć w ostatnich godzinach giełdy udało się trochę zniwelować spadki to i tak wartości nie były optymistyczne.

I tak 3 główne indeksy zamknęły dzień na spadkach:

  • Dow Jones Industrial spadł o 0,34 proc. i wyniósł 25.090,48 pkt.
  • S&P 500 obniżył się o 0,11 proc. i zamknął sesje na poziomie 2.779,42 pkt.
  • Nasdaq Comp. zniżył wartość o 0,19 proc., i tym samym ostatecznie wyniósł 7.746,38 pkt.

Największe spadki dotknęły sektory przemysłowe oraz spółki surowcowe. Wzrosty notował jedynie sektor dóbr podstawowych ( przyp. produkty, które n ie mają swoich substytutów, a zmiana ceny nie spowoduje spadku popytu).

Amerykański prezydent Donald Trump ostatecznie zatwierdził i podpisał gotową listę towarów i usług, która ma zostać objęta nowymi wartościami ceł w wysokości 25%. Warto przypomnieć, że według szacowań lista produktów objętych nowymi sankcjami jest warta około 50 milionów USD.
W swoim oświadczeniu Trump powiedział, że : – „Stany Zjednoczone nie mogą dłużej tolerować strat technologii i własności intelektualnej, będących wynikiem nieuczciwych praktyk gospodarczych”
Dodał też, iż jeśli Państwo Środka zdecyduje się na odwet w postaci sankcji nałożonych na amerykańskie produkty i usługi, Ameryka pójdzie o krok dalej i będzie nakładała kolejne cła na chińskie produkty i usługi.
Konflikt dotyczył między innymi programu Chin nazywającego się ” Made in China 2025″. Projekt ten zakładał, że ChRl staną się światowym liderem zaawansowanych technologii. Plan zakłada wyparcie ze światowych rynków innych importerów i twórców takich technologii i w konsekwencji przejęcie całego, a bynajmniej większej części monopolu globalnego.
Lista gdzie znajduje się wyszczególniony wykaz ponad 1100 kategorii produktów jest warta ponad 34 mld dolarów. Tyle Chiny stracą na początku, ponieważ w przygotowaniu jest już kolejna lista zawierająca nowe towary podlegające nowemu cłu, które jest tym razem wyceniane na 100 mld USD. Pierwsza część nowych ceł będzie obowiązywać już od 6 czerwca. Kolejna część podlega jeszcze dyskusji publicznej i weryfikacji.

Gospodarka amerykańska – dane Rezerwy Federalnej

W piątek uwagę inwestorów przykuwały również najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki, gdzie produkcja przemysłowa w USA w maju 2018 r. spadła o 0,1 proc. mdm – podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy zaś prognozowali wzrost wskaźnika o 0,2 proc. mdm, wobec +0,9 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z +0,7 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w maju 77,9 proc. vs konsensus 78,1 proc. i 78,1 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 78,0 proc.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) w czerwcu wzrósł do 25,0 pkt., z 20,1 pkt. w maju. Analitycy zakładali, że indeks spadnie do 18,8 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, wyniósł 99,3 pkt. w czerwcu – podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 98,5 pkt., wobec 98 pkt. w maju.
Mimo, iż Ameryka długo będzie utrzymywać wartości swojej gospodarki na wysokich poziomach to analitycy i ekonomiści obawiają się, iż jeśli Donald Trump zbyt często będzie wystawiał ją na tak niekorzystne czynniki związane z  międzynarodową polityką gospodarczą i finansową, to w którymś momencie cała gospodarka i giełda może się bardzo poważnie zachwiać i tak szybko nie odbić z poniesionych strat.
BitBay

BitBay - jedna z największych europejskich giełd kryptowalut została utworzona w 2014 roku. BitBay umożliwia handel 9 kryptowalutami w tym między innymi bitcoinem oraz ethereum.

Inwestuj w kryptowaluty
Ranking brokerów
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
IQ Option

IQ Option to broker, który w tej chwili ma najwiecej do zaoferowania dla swoich inwestorów na rynku opcji binarnych, Forex oraz CFD. Darmowe konto demo, najnowocześniejszą platformę inwestycyjną, a także jeden z najniższych depozytów na rynku – 10$, to tylko niektóre z ogromnych zalet IQ Option.

otwórz darmowe konto
Admiral Markets

Admiral Markets to jeden z najlepszych brokerów na rynku. Do dyspozycji oddaje nam 5 różnych platform handlowych, 3 rodzaje rachunków inwestycyjnych, wąskie spready i niskie prowizje. Każdy inwestor otrzymuje łącznie ponad 120 instrumentach finansowych. Bezpieczeństwo depozytów gwarantuje licencja FCA oraz nieskazitelna opinia pośród inwestorów na całym świecie.

otwórz darmowe konto
Dukascopy

Dukascopy to jeden z najpopularniejszych brokerów ECN online na świecie. Broker ten świadczy swoje usługi dla klientów prywatnych jak i instytucjonalnych, Dukascopy jest regulowany przez wiele instytucji na całym świecie. Na tle konkurencji broker ten wyróżnia się swoją uczciowścią oraz tworzeniem korzystnych warunków dla swoich inwestorów przez najwyższy poziom wsparcia.

otwórz darmowe konto
Notowania rynkowe od TradingView