zmień język:
polski
Notowania od TradingView

Wojna handlowa rozpoczęta. Chiny zapowiadają odwet

Czerwiec 16, 2018

W piątkowe po południe, Donald Trump wydał oficjalne oświadczenie, w którym ogłosił decyzję dotyczącą nałożenia dodatkowych ceł na część importu z Chin. Dla Pekinu to był sygnał, iż wcześniejsze ustalenia stały się nie ważne i już zapowiedziano, że Chiny odpowiedzą Stanom Zjednoczonym porównywalnymi sankcjami.

Made in China 2025

Amerykanie nałożyli potężne cła na produkty zawarte w programie ” Made in China 2025″. Przypomnijmy, że program ten miał wzmocnić pozycję Chin jako głównego, światowego lidera zaawansowanych technologii. Kary dotyczą  produktów z dziedziny : robotyki, lotnictwa, technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn przemysłowych i samochodów.

Według Roberta Lighthizera, przedstawiciela USA ds. handlu, chiński rząd działa niekorzystnie na amerykańską gospodarkę poprzez stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych i politykę przemysłową, choćby taką jaką przyjął program ” Made in China 2025″.  Lighthizer był odpowiedzialny  między innymi za przygotowanie listy produktów objętych nowymi taryfami, która nie zawiera towarów masowo kupowanych przez konsumentów w Ameryce, takich jak np.: telewizory czy telefony komórkowe.

Pierwsza część nowych ceł w wysokości 25-proc. ceł wejdzie w życie 6 lipca i obejmie  ponad 810 produktów, których łączna wartość importu sięga 34 mld dol. rocznie. Kolejne 284 produkty o wartości importu w wysokości 16 mld dol. będą przedmiotem dalszego przeglądu.

Donald Trump, prezydent USA  zapowiedział, że jeśli Państwo Środka odpowie odwetem i nałoży nowe, wyższe cła na: usługi, towary czy będzie stosowało represje wobec amerykańskich eksporterów lub amerykańskich firm działających w Chinach, Stany Zjednoczone będą stosować dodatkowe sankcje wynikające z nieuczciwej praktyki Pekinu, która będzie w ten sposób próbowała wymusić zmianę wartości ceł i ich obniżenie.

Odpowiedź chińskiego rządu była błyskawiczna i zgodnie z przewidywaniami, Pekin zapowiedział, że rozpocznie stosowanie wobec USA taryfy o tej samej skali i sile ze skutkiem natychmiastowym. Chińczycy  powtórzyli, że nie chcą i nie dążą do wojny handlowej, ale w obliczu  cyt.: „krótkowzrocznego postępowania USA, które zaszkodzi innym i samym Stanom Zjednoczonym”, muszą zdecydowanie bronić interesu kraju i narodu”.

Wojna handlowa

Jest to kolejny etap pogłębiającego się konfliktu między dwoma mocarstwami, które dysponują największymi gospodarkami świata – w pierwszej części dwustronnych sankcji, taryfy dotknęły stosunkowo niewielkiej części wymiany handlowej – ok. 3 mld dol. rocznie, jednak prezydent USA zapowiedział, że nałoży dodatkowe 25-proc. cła na sprowadzane z Chin produkty o łącznej wartości 50 mld dol. rocznie.

Wcześniej Państwa podjęły negocjacje, a Chińczycy zgodzili się na ograniczenia i inne ustępstwa dotyczące zwiększenia importu ze US . Oferta okazała się daleka od ideału w rozumieniu Donalda Trumpa i prezydent dał przyzwolenie do nałożenia taryf.

Agencja Reuters podaje, że lista towarów objętych nowymi wartościami ceł jest gotowa, a ogólna wartość importu z Chin do USA wyniosła w ubiegłym roku aż 100 mld dol.

BitBay

BitBay - jedna z największych europejskich giełd kryptowalut została utworzona w 2014 roku. BitBay umożliwia handel 9 kryptowalutami w tym między innymi bitcoinem oraz ethereum.

Inwestuj w kryptowaluty
Ranking brokerów
IQ OptionIQ Optionotwórz konto
Admiral MarketsAdmiral Marketsotwórz konto
DukascopyDukascopyotwórz konto
BD SwissBD Swissotwórz konto
EtoroEtorootwórz konto
IQ Option

IQ Option to broker, który w tej chwili ma najwiecej do zaoferowania dla swoich inwestorów na rynku opcji binarnych, Forex oraz CFD. Darmowe konto demo, najnowocześniejszą platformę inwestycyjną, a także jeden z najniższych depozytów na rynku – 10$, to tylko niektóre z ogromnych zalet IQ Option.

otwórz darmowe konto
Admiral Markets

Admiral Markets to jeden z najlepszych brokerów na rynku. Do dyspozycji oddaje nam 5 różnych platform handlowych, 3 rodzaje rachunków inwestycyjnych, wąskie spready i niskie prowizje. Każdy inwestor otrzymuje łącznie ponad 120 instrumentach finansowych. Bezpieczeństwo depozytów gwarantuje licencja FCA oraz nieskazitelna opinia pośród inwestorów na całym świecie.

otwórz darmowe konto
Dukascopy

Dukascopy to jeden z najpopularniejszych brokerów ECN online na świecie. Broker ten świadczy swoje usługi dla klientów prywatnych jak i instytucjonalnych, Dukascopy jest regulowany przez wiele instytucji na całym świecie. Na tle konkurencji broker ten wyróżnia się swoją uczciowścią oraz tworzeniem korzystnych warunków dla swoich inwestorów przez najwyższy poziom wsparcia.

otwórz darmowe konto
Notowania rynkowe od TradingView